publikacje

Wróć do listy

Więźniarka Ravensbrück – Józefa Wesołek

Józefa Wesołek opowiedziała o swoim życiu, koncentrując się na latach II wojny światowej. Opisała m.in.: swoją działalność konspiracyjną, tortury na Gestapo po aresztowaniu w 1941 r., przeżycia i codzienność obozową w Pińczowie i Ravensbrück – katorżniczą pracę, warunki egzystencji, selekcje, eksperymenty. Z wdzięcznością wspominała opiekę Szwedów podczas półrocznego pobytu w Szwecji po opuszczeniu Ravensbrück. Dokument jest efektem sześcioipółgodzinnego wywiadu przeprowadzonego z Wesołek przez Antoninę Hobler.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Życiorysy krwią pisane
Wariant tytułu: 
Więźniarka Ravensbrück – Józefa Wesołek
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
k. 113–121 : fot. ; 31 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1979
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 182/94/4 t. 1
Tytuł kolekcji: 
Relacje, wspomnienia, opracowania, wywiady, wypisy z literatury dot. ruchu oporu w Okręgu Lwowskim AK (m.in. Sambor) oraz pobytu w obozach i na zesłaniu w ZSRR ze zbioru Janiny Klawińszowej
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu, zapis jednostronny. Podwójna foliacja – oryginalna i ołówkiem w prawym górnym rogu foliacja ZNiO. Do życiorysu dołączona fotografia bohaterki. Dokument jest częścią zbiorów Janiny Klawińszowej, dostępnych w archiwum ZNiO we Wrocławiu. Tekst w tomie pt. Życiorysy krwią pisane. Wywiady z członkami Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Wywiady przeprowadziła Antonina Hobler.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
przesłuchania na Gestapo, rzeczywistość obozowa, pobyt w Szwecji więźniarek z Ravensbrück
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1902 do 1979
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
biografia/życiorys